Не исках на всяка цена да напусна родината си България, но...

Мислят ли за връщане у нас студентите в Мюнхен?
7 окт 2017 14:18, Елка Василева
97
Не исках на всяка цена да напусна родината си България, но...
Снимка: архив, Reuters

Защо в Мюнхен има толкова много български студенти? И какви са плановете им: да останат в Германия или да се върнат в България? "Зюддойче Цайтунг" ни среща с двама от българите в Мюнхен.

В началото на статията, цитирана от Дойче веле, авторката Виктория Шпинрад пише: „Когато някой спомене България, човек веднага си представя бедност, надничари или пък евтина почивка на Черно море. Малцина знаят обаче, че България е и страна на „изтичащите мозъци" - напускат я много способни хора, като сериозна част от тях идват да следват медицина, информатика или икономика в престижния мюнхенски университет „Лудвиг Максимилиан". Студентите от малката балканска страна са четвъртата по големина група в университета - след австрийците, китайците и италианците. „При нас българите винаги са били силна група", обяснява Щефан Лаутербах, шеф на отдел „Международни връзки“ в университета."

"Мюнхен е новият ми дом"

По-нататък авторката ни среща с 21-годишния Вергил Мавродиев от София, който учи четвърти семестър медицина. „Мюнхен е новият ми дом", казва Вергил пред репортерката. За да влезе в един от най-трудно достъпните германски университети, Вергил е трябвало да представи отлична диплома. А неговата била тъкмо такава.

Вергил е завършил софийската гимназия „Константин Гълъбов", която се смята за една от най-добрите в България, отбелязва авторката на статията. Всяка година в Немската гимназия кандидатстват около 2 500 деца, а онези, които успеят да влязат, от осми клас нататък учат по 20 часа седмично на немски език.

„След една година вече говорят езика", обяснява Беате Бергман, която отговаря за обучението по немски в софийската гимназия. И добавя, че в горните класове учениците вече четат Гьоте и Шилер. Но защо толкова много държавни училища в една страна в периферията на Европа тъй целенасочено подготвят учениците си за следване в германски университети? „България е малка страна", казва Бергман и добавя: "Относително малочисленото ѝ население винаги е залагало на чуждите езици".

Вергил Мавродиев разказва пред репортерката на "Зюддойче Цайтунг", че всъщност бил доволен от следването си в България, но преценил, че в Мюнхен грижата за студентите и оборудването са по-добри. "Особено по анатомия", казва младият българин и обяснява, че не искал на всяка цена да се махне от родината си. „Никой не иска непременно да напусне България", казва Вергил и добавя, че в България също може да си живее добре. Българската култура не му липсвала особено, затова пък дядо му и баба му понякога му изпращали колети с лютеница и сирене.

„Но как ли млади хора от най-бедната страна в ЕС успяват да се справят с живота в Мюнхен, който е един от най-скъпите градове в света?" - пита се репортерката. Вергил Мавродиев ѝ обяснява, че университетската му такса не е много по-висока от разходите в София, а освен това имал късмета да получи стая в общежитие. Други български студенти обаче трябвало да си тръгнат, защото не успели да си намерят квартира, която им е по джоба.
Вергил разказва, че освен това изкарвал по малко пари с почасова работа.

Много харесвал баварската култура и многобройните бирени фестивали: „Германците изобщо не са толкова затворени, колкото очаквах", казва той. Досега не се е натъквал на враждебност заради произхода си: „Напротив, колегите ми винаги ме подкрепят".

Въпреки всичко обаче Вергил не е доволен от реномето на своята родина в Германия. „Уви, повечето българи тук са без образование, а ритникът в берлинското метро отново предизвика лоши чувства към България", оплаква се младият българин.

Да се върна или да остана?

По-нататък в статията се запознаваме с още една мюнхенска българка. Ирена Гълъбова пристига в Мюнхен през 2004 година. Междувременно е завършила специалностите „Комуникации" и „Социология".

Пред репортерката тя обяснява, че в България образователната система е много „по-пропусклива" от германската, а в езиковите гимназии влизат всякакви деца - както от заможни, така и от работнически семейства.

Ирена се чувства много добре в Мюнхен, най-вече заради високото качество на живот. "Рядко съм се чувствала толкова силно привързана към един град", казва младата българка, но добавя, че в последно време атмосферата се е променила. До 2015 година Германия я учила на толерантност, но в хода на дебатите около бежанците все по-често усещала и враждебност. Първоначално нямала никакво намерение да се прибира в България, но промяната в настроенията обърнала и нейните нагласи. Затова Ирена не изключва един ден да се върне в България.

Вергил Мавродиев е на друго мнение: младият българин иска да работи в Германия. Не на последно място заради много по-доброто заплащане, отколкото в България, където един лекар печели около 900 евро месечно.

Авторката на статията не е открила благонадеждна информация за това колко от българските студенти в Мюнхен се завръщат в родината си, но припомня, че през последните 30 години населението на България е намаляло с около два милиона души.

Беате Бергман от Немската гимназия в София казва в тази връзка, че в България се завръщат най-вече специалисти по информатика. А Вергил Мавродиев? „Проблемите с корупцията продължават, нищо в страната не се променя, напредъкът е твърде бавен", казва Вергил и добавя: „Пределно ясно ми е, че ние, абсолвентите, сме нужни у дома. Но тук също".

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase


97
Още по темата: Мюнхенстуденти
Още от
Спонсорирано съдържание
Напиши коментар Коментари
88
0
 
1
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Повечето знаещи тук като Пенчо, Шоп и др., знаят ли как се учи медицина, независимо къде. Познавам момчето, в момента е 5 семестър. Лятото си взе държаяния изпит с 2(5 по нашата ситема). От 3-ти семестър е избран за асистент по анатомия на първокурсници. Младеж, амбициран да стане наистина добър в професията, която си е избрал бил родоотстъпник и безродник...е не мога да повярвам. Манталитет на чалгаджии. Явно се гордееш с шутовете в метрото и джебчиите.
87
2
 
3
 
! Отговори
bolbov преди 6 години
Имаше постановка на ТВ театър и помня една реплика ,а какво да кажем ние с гайдите?Не знам дори богати хора се усещат нещастни в нашата Родина?Защото са родени *** защоно не обичат България
86
0
 
6
 
! Отговори
Кака Пена преди 6 години
"...Пределно ясно ми е, че ние, абсолвентите, сме нужни у дома...."Но и пределно ясно е, че у нас с 1000 лева заплата не можеш да живееш и издържаш семейство. А човек живее един път и иска да живее добре. Още повече, че за да станеш лекар учиш най напред 6 години, после 3 год. за специалност и после ЦЯЛ ЖИВОТ продължаваш да учиш, за да си в крак с новостите .
85
4
 
4
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
До Анонименвика й по германски: "Деница, ако веднага не изчистиш стаите, си уволнена!"Смятай какви роби са нашите нещаастници у немско.-----------E, какво ненормално има, нали затова е камериерка?Ако не чисти, нормално е да я освободят.
84
4
 
5
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Комуникации" и Социология" - най-смешните Специалности и най-лесни в Германия иначе няма завършване и след 10 години в немско УНИ
83
0
 
2
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Пак ли открадна наготово Текста от Дойче веле.................................
82
0
 
3
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
До Завърнал сеЧул те Господ.Дано повече такива хора се връщат в България.
81
5
 
13
 
! Отговори
БАБА КУНА преди 6 години
МЛАДИ ХОРА, ТЪЖНАТА ИСТИНА Е ЧЕ ДОКАТО В БЪЛГАРИЯ УПРАВЛЯВА МАФИЯТА ГЕРБ ТУК НЯМАТЕ НИКАКЪВ ШАНС !
80
4
 
15
 
! Отговори
майтапа на страна преди 6 години
Оставяме настрана писанията на руските ***-на тях за това им плащат: Да пишат глупости, да размиват темата и да насаждат омраза и страх с цел прокарване на чужди /руски/ интереси. Та:Още в зората на демокрацията политиците започнаха да си "отглеждат" ромското малцинство. Чудесен "електорат", лесен за купуване. Правенето на деца стана "работа" а помощите -"поминък" . На всички им беше ясно, че балона ще се спука един ден. Знаеха го прекрасно. Сега берем плодовете. Никой не иска да ги храни.
79
1
 
15
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
До Анонименможе да не резговаря на български език с децата си както тврдите , но ще е далеч по спокоен как децата му израстват. Мисля че това е целта на един родител !
78
1
 
30
 
! Отговори
@ преди 6 години
Ето ви снимка на Президента на Швейцария, чака на гарата с другите хора влак за да се прибере в къщи.https://edge.alluremedia.au/uploads/businessinsider/2014/09/swiss-pres.jpgНякой някога да е видял висш държавен чиновник на гара, в автобус, трамвай или метро?Не.В най-бедната страна от ЕС, премиер, президент и министри се охраняват от НСО преторианци и возят в бронирани коли. Приличат на кокаинови наркобосове с кортежите от джипове, сини лампи и охранители с автомати.
77
11
 
6
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Кой ще гради България ако всички реват за пари и напуснат?
76
13
 
2
 
! Отговори
Българин преди 6 години
Требе да ни дойде едно правителство като швейцарското правителство, като швейцарските политици требе да ни дойдат да ни дават големи заплати по 4 хил евро, щото ние българите сме свесни, ама дни идат кофти политици, правителство след правителство ни идват, но все крадат, а не ни идва свестно правителство да ни дават големите заплати защото ние българите сме най свесния народ.
75
10
 
16
 
! Отговори
Анонимен преди 6 години
Който обича България, ще остане тук или ще се върне. Тоя младеж мисли, че е много "нужен" там. Сигурен съм, че няма да разговаря на български с децата си.
74
3
 
31
 
! Отговори
w преди 6 години
Откриха топлата вода с тази статия.Трудно ще намериш българин който да няма роднини в чужбина или той/тя да не е ходил да работи по чужбина.Подозирам около 10%, едва ли повече, се връщат. Останалите завинаги са се преселили, статистиката дава около 2 милиона българи. За съжаление светлина в тунела няма. Правителство, след правителство обещават чудеса, но... е, всички знаем.
73
1
 
12
 
! Отговори
Циник до 74 преди 6 години
В България що не пишеш как е със завършилите виШе? Независимо от специалността? Сигурно всички работят по специалността...или не съвсем? Колко са безработните висшисти? Колко от тях карат такси? Това лято ме вози авиоинжинер от киевският авиоинститут....такива като него - с лопата да ги ринеш! Примера ти е тенденциозен, и супер подвеждащ!
72
11
 
26
 
! Отговори
Завърнал се преди 6 години
Живях в чужбина 6 години. Имах хубава работа, пари, кариера, всичко. Но исках да направя собствен бизнес и се върнах в България. Чувствам се по-успешен отколкото навън.Тук съм си аз, имам си клиенти, пазар и пари. Намерил съм баланс между работа и пари.Тук съм щастлив и не ми се ходи в чужбина. А проблеми и ядове навсякъде има, никъде не е перфектно. Ако си работлив и умен, ще успееш и в БГ и в чужбина.Ако си мързелив - никъде няма да си добре.
71
3
 
12
 
! Отговори
ди Циника преди 6 години
В България е по-трудно да завършиш архитект , в Германия е пълно с безработни архитекти - там архитектите са художници , а в България са инженери.. В Германия да завършиш машинен, електро , информатика , информацион систем , лекар - това е друго не ми хвали .. Аз бях в Германия учих и 1години в Германки университет на 8-декември се събрахме сите ***.. 25 студенти само 1 един учеше за инженер.. Другите лесни специалности за безработни , медии , икономика , бизнес..
70
4
 
43
 
! Отговори
Циник преди 6 години
Приятел на шурето завърши архитектура в Щутгарт...и реши да се пробва в София....намери фирма, и започна там...след 2 месеца разбрал, че го ползват за "момче за всичко" ...съмнителни пазарлъци на дебеловрати...заобикаляне на норми и закони....събрал си нещата - сега има собствена къща с двор....работи в уважавана фирма в Щутгарт...и си спомня каква огромна грешка е да се върнеш в България!
69
2
 
26
 
! Отговори
Циник до Калеко преди 6 години
Колега ти само им виж примерите! Много ми се ще да разбера как се отнасят дебеловратите бизнесмени на прехода с работниците си!Псувните са им най-малкия дерт! Осигуровки по минималното възможно...безопасност на труда - "всеки сам да се оправя"...сигурно и шамари и ритници! Друго си е верно да работиш в България....и да си чакаш заплатите от половин година!